Vlna nebo příze - jak se vyznat v přízích pro pletení/háčkování

Akryl nebo vlna? Jak se vyznat v přízích? Z jakého materiálu nejlépe plést či háčkovat?

Naštěstí jsou pryč doby, kdy naše babičky těžce sháněly příze na své ruční projekty. Výběr je obrovský a naopak může být složité se v nich vyznat.

Obecně je možné příze rozdělit dle jejich složení a to na umělé a přírodní nebo směsové. Na etiketě každého klubíčka najdete informaci, o jakou přízi se jedná, kde kromě složení najdete i hmotnost a metráž.

Umělé (syntetické) příze

Mezi umělé příze patří akryl, polyester nebo nylon.

Akryl je velice oblíbený pro svoje pozitivní vlastnosti, jako je odolnost, nemačkavost, barevná stálost a snadná údržba. Dále je akryl cenově dostupnější než jiné přírodní příze. Akrylová příze je lehká a je u ní vysoká pravděpodobnost, že vás nebude „kousat“. Je tak dobře snášena i na holé tělo.

Akryl vás zahřeje, ale pokud se v něm zpotíte, neodvádí vlhkost. Příze „nedýchá“, v porovnání s jinými přírodními přízemi. Může být tak méně pohodlná v horkých podmínkách. Z tohoto důvodu se akryl nedoporučuje na pletení nebo háčkování ponožek.

Akryl i po vyprání zpravidla nemění tvar a výrobek zůstává stejný.

Akryl je hypoalergenní a může být alternativou pro ty, kteří jsou alergičtí na vlnu.

Je velice oblíbený pro háčkování hraček a doplňků.

Podobné vlastnosti akrylu má i polyester, který je navíc odolný proti vodě a rychle schne. Polyester je velice oblíbený na háčkování hraček a přikrývek pro děti a miminka, doplňky do bytu jako jsou košíky, prostírání nebo tašky, kabelky, peněženky a další. Polyester může mít více podob.

Jednou z variant, kterou je možné v obchodě nalézt je žinylková/žinilková příze. Jedná se o "chlupaté" vlákno, které může odpadat a není tak vhodné pro nejmenší děti, co vše ještě testují v pusince. Jinak se ale jedná o velice příjemné vlákno, na hračky jak stvořené.

Slon a jelen je háčkován ze žinylkové příze - polyester.

 Hackovany_Slon

Polyester může vypadat i jinak než jen jako žinylková příze.

Háčkovaná peněženka z příze Macrame Yarnart a také se jedná o polyester. Návod na peněženku naleznete zdarma na mém blogu nebo je možné ji zakoupit jako hotový výrobek.

Hackovanapenezenka

Polyamid nebo-li nylon je velice pevné, nemačkavé a odolné vlákno, které si udržuje svůj tvar i při opakovaném nošení. Disponuje elastičností, při roztažení se vrátí do původní podoby. Nylon má schopnost odolávat vlhkosti, což ho činní odolným i proti plísním a bakteriím. Dálší vlastnosti nylonu jsou lehkost a rychlé shnutí. Pro svojí pevnost a odolnost se nylonové vlákno přidává do ponožkových přízí. 

Medvídek je háčkován z příze Mink YarnArt - polyamid.

HackovanymedvidekMink

Vlákna těchto přízí jsou vyrobena z ropy nebo zemního plynu a jsou tak předmětem mnoha ekologických diskuzí. Jejich výroba vyžaduje zpracování, které může mít vliv na životní prostředí. Z hlediska ekologie se také jedná o materiál odolný vůči rozkladu.

I navzdory těmto vlastnostem je akryl a jiná umělá vlákna velice oblíbená a vhodná na celou škálu oblečení pro teplé i chladné dny, dále na různé bytové doplňky, hračky a další. Akryl je možné použít prakticky na cokoliv. Jen pozor, je vysoce hořlavý.

Háčkovaná čepice z příze Tulip Vlna-Hep.

Hackovana_cepice_Tulip

Žinylková příze v kombinaci Dolphin Baby Himalaya a Dolce YarnArt. Návod na sněhuláka naleznete zdarma na mém blogu nebo je možné zakoupit jako hotový výrobek.

Hackovany_snehulak

Šála pletená z akrylové příze.

Pletena_sala

Přírodní příze

Mezi přírodní příze je možné zařadit bavlnu, vlnu, alpaku, kašmír, bambus, mohér, hedvábí a další.

Největší vlastností těchto přízí je „dýchatelnost“ – propouštějí vzduch a mají termoregulační schopnost, odvádí vlhkost. Z hlediska ekologie se přírodní příze řadí mezi lépe stravitelné pro přírodu a nemají tak větší ekologický dopad jako příze umělé.

Přírodní příze si malinko více rozvedeme.

Přírodní příze - vlna

Vlna může vzbuzovat obavy a pocit škrábavosti. Věřte, není vlna jako vlna. A nebylo by fér házet vlnu do jednoho pytle. Jemnost a kvalita vlny závisí na několika faktorech, jako je druh plemena, stáří ovečky, životní prostředí, ve kterém žije nebo potrava či péče. To vše ovlivňuje kvalitu a jemnost vlny. Díky tomu existuje mnoho druhů, od drsné až po jemnou, která je vhodná třeba i na holé tělo nebo malé děti. Vždy je potřeba si ujasnit na jaký oděv ji použijete, zda na holé tělo nebo jako svrchní oblečení třeba místo bundy.

Vlna se může pyšnit vlastnostmi, které u akrylu nenajdete. Má samočistící schopnost a nemusí se tak často prát, oblečení stačí pouze „vyvětrat“. Dále je to termoregulační schopnost, odvádí vlhkost a plno jiných pozitivních vlastností. Mezi negativní vlastnosti je možné zařadit žmolkování, čím jemnější vlna tím může být náchylnější ke žmolkování. Ale není to pravidlem, navíc i akryl může žmolkovat.

Pokud nemáte s vlnou zkušenost a obáváte se její snášenlivosti, doporučuji vyzkoušet vlnu merino, která je z oveček Merino. Tato vlna je velice jemná, příjemná a vhodná i na holé tělo. V poslední době jsem si ji velice oblíbila. Ale nedá se tvrdit, že každé merino je stejné, jsou různé druhy i kvalita. Pokud je to možné, doporučuji si vlnu osahat v obchodě. Klubko vlny si přiložte na krk. Pokud je vám vlna příjemná, je hodně pravděpodobné, že i výsledný oděv bude také příjemný, ale ne vždy to tak je. Je možné, že i tento druh vlny může být někomu nepříjemný nebo se objeví alergická reakce. Nevýhodou vlny je, že opravdu může "kousat". 

Po vyprání mohou příze malinko změnit tvar, oproti akrylu vlna "pracuje". Může to být i výhoda, po vyprání vlna a jiné přírodní příze více změknou a jakoby nabydou.

Ponožky jsou pleteny z merino vlny Schoppel wolle Edition 3.0 - nádherná jemná příze.

Pletene_ponozky

Pletená čepice a šátek z merino vlny Baby Merino Drops - krásná jemná vlna.

Pletena_cepice_baby_merino_drops

Pleteny_satek

Rukavice jsou pleteny z hrubší vlny Léttlopi - pro někoho velká "kousavka", ale rukavice jsou úžasně teplé.

Pletene_rukavice_lettlopi

Označení „vlna“ může být správně použito pouze pro příze, které jsou ze srsti oveček, pokud je to jiný druh příze (př. mohér, alpaka), nemělo by se již nazývat jako vlna.

Přírodní příze - alpaka

Příze je ze srsti lamy alpaky a má podobné vlastnosti jako vlna. Jedná se, ale o jemnější vlákno a je považována za teplejší materiál, než je vlna. Má výjimečné tepelné vlastnosti. Příze je odolná vůči pomačkání, dále je hypoalergenní - může být vhodnější než vlna i pro citlivou pokožku. Alpaka má navíc přirozenou odolnost proti vodě, což může být výhodou v chladnějším počasí.

Přírodní příze - bavlna

Předností materiálu je opět měkkost, dýchatelnost – propouští vzduch a reguluje teplotu. Obvykle je hypoalergenní a dobře snášena i na citlivou pokožku. Oblíbená pozitivní vlastnost bavlny je její snadná péče o výrobek i při vyšších teplotách.

Bavlna je velice oblíbená pro háčkování hraček - příze Camilla Vlna-Hep, na háčkování hraček mám bavlnu nejraději.

Návod na medvídka naleznete  v návodech nebo je možné zakoupit jako hotový výrobek.

Hackovany_medvidek

Přírodní příze - kašmír

Příze je ze srsti kašmírské kozy a její vlákna jsou používaná k výrobě luxusních oděvů. Vlákna kašmíru jsou lehká, měkká, hypoalergenní. Kašmír je schopný odbourávat vlhkost a má vynikající tepelné vlastnosti – udržuje teplo v chladných podmínkách. Nevýhodou je vyšší cena.

Přírodní příze - bambus

Příze je ceněna pro svoji jemnost, měkkost, antibakteriální vlastnosti, dýchatelnost, absorpce vlhkosti.

Háčkované tílko z bambusové příze Bamboo YarnArt.

Hackovane_tilko_bambus

Přírodní příze - mohér

Příze je ze srsti kozy angorské, vlákna mohéru jsou měkká, lehká s vysokým leskem, dále má opět tepelné vlastnosti a udržuje teplo v chladných podmínkách. Nevýhodou je omezená odolnost proti opotřebení a citlivost na péči – vlákna mohou být náchylná k pomačkání a opotřebení.

Přírodní příze – hedvábí

Příze je ze sítě kokonů morušího brouka a vlákna jsou oblíbena pro svoji měkkost, lesk, tepelnou regulaci a odolnost proti pomačkání. Nevýhodou je citlivost na péči – vyžaduje jemnou ruční péči.

Směsové příze

Směsové příze jsou kombinací více materiálů. Složení může být buď přírodní, umělé nebo kombinace obou vláken. Zde se nám tedy opět rozšiřují možnosti výběru (př. složení akryl/bavlna, vlna/bavlna, bambus/bavlna, vlna/nylon, alpaka/vlna a další).

Směsová příze složením bavlna/akryl je velice oblíbená na háčkování hraček a vlna/nylon na pletení ponožek. Ponožkové příze jsou úžasné. Jedná se o univerzální přízi, která se svojí odolností je vhodná i na jiné projekty než jen ponožky. 

Medvědice je háčkovaná z příze Jeans Vlna-Hep. Návod na medvídka naleznete  v návodech nebo je možné zakoupit jako hotový výrobek.

Hackovana_medvedice

Ponožky pletené z příze Best Sock Vlna-Hep. Videonávod na pletené ponožky naleznete  ve videonávodech.

Pletene_ponozky

Ponožky pletené z příze Jawoll Silk - ukázka směsové příze ze 3 druhů materiálu - složení 55% vlna, 20% hedvábí a 25% polyamid.

Pletene_ponozky_jawoll_Silk

Pří výběru příze je tedy důležité zvážit potřeby projektu, který chcete plést/háčkovat a preferované vlastnosti materiálu. Výběr je obrovský a záleží pouze na vás, co si vyberete a co od příze očekáváte nebo zda jsou pro vás důležité ekologické aspekty a dopad na životní prostředí.

Nechte se unést kouzelným světem háčku, jehlic a přeji krásné tvoření.

 

Zpět do obchodu